V minulém příspěvku o Rajské zahradě ve Strašíně jsem se zastavila u popisu skromně poetických, avšak svými půdokryvnými schopnostmi nad jiné vynikajícími rostlinami, které kvetou v mnoha odstínech modré. Během krátké doby snad 10 dnů se situace v zahradě radikálně změnila. Začala vrcholná fáze kvetení trvalek a keřů, záhony explodují.
Úvodem však navážu na to, čím jsem minule skončila - jsou to kaliny. Nemohu opomenout tu nejběžnější, kalinu obecnou rostoucí v přírodě také kolem Strašína. Tyto vzrůstné keře jsou součástí volně rostoucího živého plotu v místech, kde terén naší zahrady přechází plynule do pásu sečených luk a dále do pastvin. Bílé květy řady těchto kalin si krásou nezadají s vysoce dekorativními hortenziemi velkolistými s talířovými květy - ty však u nás nevykvetou vzhledem k zimnímu poklesu teplot a tím k pomrznutí květních pupenů na starém dřevě. Zmíním se též o kalině řasnaté c. Mariesii, tzv. etážovém keři s vodorovnými výhony rostoucími jakoby v patrech, na jejichž horní straně jsou nasedlé bílé květy v tak hustém sledu, že vytvářejí dojem souvislé bílé plochy. Při vysokých teplotách minulého týdne však rychle odkvetla. Nesnáší přísušky a nedostatek vláhy vede velmi rychle ke ztrátě listů.
Nyní zpět na začátek tohoto příspěvku. Záhon, kde právě “exploze” probíhají, je popsán na našich www.gardeneden.cz v kapitole Klasický trvalkový záhon. Je osázen rostlinami, které kvetou přibližně ve stejném období a doplňují se svou strukturou i barvou. Základem je dvacítka různých druhů pivoněk od historických po novější kultivary. Letos květy vynikají mimořádným počtem i mimořádnou velikostí, které jsou keře přesto schopny unést. Přisuzuji to jednak několikaletému ničím nerušenému růstu pivoněk na tomto stanovišti, dále pak hnojení naším vyzrálým, klasickou cestou (nikoliv tepelným rozkladem) vzniklým kompostem v kvalitě “premium”. Nad pivoňkami se vznášejí naškrobené zvlněné květy kosatců velkokvětých kvetoucích ve dvou odstínech modré barvy. U nohou jim rostou mocné trsy kontryhele měkkého, jehož planým druhem teď prokvétá tráva v sadu, a kakost vznešený. Zbylým volným prostorem se snaží prodrat nakvétající laty stračky, které tak vytvoří ve středu nejvyšší patro záhonu. Plocha je pokryta, rostliny mají přesto dostatek životního prostoru. Myslím, že o tom ví.
Připravujeme záhony k červencovému osázení velkokvětými zahradními kosatci v novém aranžmá. Na fotografii níže jsou vidět jejich neobyčejné barvy a kombinace barev. Působivou krásu přinesly též v přírodě rostoucí mokřadní sibiřské kosatce (Šumava!), u nás kulturní irisy v bílé, žluté, modré i temné fialové barvě. Drobný kosatec trávolistý (iris graminea) je pro svou nenápadnost ukázkou tvarové rozmanitosti druhů v rámci rodu kosatec.