Rajská zahrada ve Strašíně: část první

Chtěla bych vám povědět něco o naší zahradě. Je v obci Strašín u Sušice, tedy v Pošumaví, nikoliv u Říčan v blízkosti hlavního města. Tam mají zahrady nových rodinných domků zcela jiný formát, než je tomu u nás v Pošumaví.

            Koncem dubna je naše nově založená štěpnice už dávno v míze, stromy dokvétají. Jedním z posledních je mladá kdouloň zasazená ve velkém záhonu mezi okrasnými keři. Květnice však v tuto chvíli nabírá dech pro první velkou vlnu kvetení.

            Zahrada byla v tomto měsíci v zajetí bílých tulipánů Fosterových séríe Purissima. Mají velkých kalich s nažloutlým pruhem a široké krémově lemované listy. Koupila jsem je v počtu 5 kusů před několika lety. Dnes jich máme dobrou stovku. Pociťuji však nutnost dát zahradě víc barvy v době, kdy v okolí převládají tlumené pozůstatky zimy. Zkouším Darwinův hybrid, malinovou Lady van Eijk, a podléhám svodům plnokvětého tulipánu Angelique. Kontrast dokonalosti této sorty je přece jen na pošumavské hroudě poněkud bizarní. Podobně je tomu i s narcisy. Sorta Cum Laude s plochou korunkou v lososové barvě se s mojí pomocí v průběhu několika let rozmnožila natolik, že z původních pár kusů vznikla zásoba mnoha desítek cibulí. Tyto narcisy jsou vidět na fotografii schoulené pod magnolií hvězdovitou Royal Star, kterou jako téměř každý rok i letos poškodily jarní mrazy. Vedle stelaty kvetly bohatě v době předjarní také kaliny bodnanské snažící se během celé zimy alespoň náznakem poodhalit cípek své růžové krásy.

            Máme za sebou skoro 3 měsíce jarních prací. Kromě řezu ovocných stromů v novém sadu a stále obtížnějšího zmlazování starých vysokokmenů jabloní, řezu zhruba čtyřicítky keřů drobného ovoce a u všeho též úprav ploch pod nimi a kolem nich jsme připravovali nové záhony pro pozdější tematické výsadby okrasných rostlin. Dále vznikl základ nové zahradní situace - její dominantou je loni zasazený jeřáb muk Sorbus aria Magnifica. Záhon kolem něj jsme osázeli rostlinami z vlastních rezerv: vajgeliemi s tmavým listem, tavolníky, trojím druhem trojpuků a vlastními výpěstky růží Sorrento v jeho dolní nejslunnější části. Jsou to půdokryvné růže šlechtitele Noacka s poloplnými květy v té nejčistší červené barvě.